Българското кино ще е във фокуса на 29-я "София Филм Фест" Днес, 08 Февруари, 2025

Българското кино ще е във фокуса на 29-я

Кадър от филма "Залог"

Снимка: София Филм Фест

Рекорден брой - около 60 български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие ще бъдат представени на 29-то издание на "София Филм Фест".

Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. 

"София филм фест" започва на 13-и март с премиерата на новия български филм "Залог" на режисьора Светослав Овчаров. Историческата драма разчита на добре познати и обичани български актьори, на честно и увлекателно пресъздаване на факти от нашата история, чиито уроци са все още ненаучени от няколко поколения. „Залог“ покорява и с бурните чувства, които са способни да преведат силните личности през Възраждането и освободителните войни, за да участват в съграждането на новата, дълго мечтана България. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван Савов, Валентин Ганев, Малин Кръстев, Стефан Мавродиев, Гергана Плетньова и др. Филмът е копродукция на България и Румъния с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. 

Едно от емблематичните имена в българското кино – актьорът Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към седмото изкуство. Плакетът е дело на прочутия скулптор Георги Чапкънов – Чапа. Тази награда ще бъде връчена и на легендарния хърватски режисьор Райко Гърлич, който ще бъде един от специалните гости на фестивала. Той ще представи няколко от най-значимите си творби, както и най-новия си филм „Всичко си има край“, копродукция между Хърватия, България, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Турция.

Специален гост "София Филм Фест" ще бъде носителят на Оскар Дани Станович. 

За още новини от света на киното – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация