
Как телефоните ни пречат да спим 01 април, 2025

Хората, които искат да се насладят на по-добър и спокоен нощен сън, трябва да се уверят, че не само изключват светлините, но и телефоните си, когато си лягат.
Това твърдят учени от Норвегия, които са анкетирали около 45 000 студенти и са установили, че екранното време в леглото увеличава риска от развитие на безсъние с 59% и може да отнеме почти половин час от съня.
И докато мнозина може би предполагат, че подобно безпокойство се дължи на това, че хората се притесняват за публикации в социалните медии – може би не получават достатъчно харесвания за последната си публикация в Instagram или недостатъчно ангажираност с тролене в X – норвежкото проучване показва друго.
"Самото използване на екрана е ключовият фактор за нарушаване на съня – вероятно поради изместване на времето, където използването на екрана забавя съня, като отнема време, което иначе би било прекарано в почивка", казва Гунхилд Йонсен Хетланд от Норвежкия институт за обществено здраве.
В публикацията си в списание Frontiers in Psychiatry норвежкият екип "не е открил значителни разлики между социалните медии и другите екранни дейности".
"Смята се, че използването на екрана влияе на съня по четири начина: известията нарушават съня, екранното време замества времето за сън, екранните дейности ви държат будни, така че ви отнема повече време да заспите, или излагането на светлина забавя циркадните ритми", според изследователите, които са използвали данни от Норвежкото проучване за здравето и благосъстоянието на студентите за 2022 г., обхващащо 45 202 души на възраст между 18 и 28 години.
Норвежките открития следват публикуването на 28-ми на статия в Frontiers in Communication Science, показваща, че хората, които постоянно се разсейват от телефоните си – хващайки ги при всяко известие, губейки фокус върху работата – ще намерят други причини да се колебаят и да отлагат, дори ако предприемат драстичната стъпка да се държат далеч от телефона за продължителни периоди.
"Прибирането на смартфона може да не е достатъчно, за да се намали разсейването и прокрастинацията или да се увеличи фокусът", казва Макси Хайтмайер от Лондонското училище по икономика, който е провел тестове, при които 22 души са били оставени да работят с компютрите и телефоните си в продължение на два дни в звукоизолирана стая.
"Нашите телефони са безкраен източник на разсейване и ние взаимодействаме с тях на всеки четири до шест минути", съобщава издателство Frontiers.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини

Хотелиерите на Черноморието се борят с остър недостиг на персонал

5% отстъпка за ранно плащане на местни данъци в София

Започнаха снимките на новия сезон на „Домът на дракона“

Почина Вал Килмър - звезда от филмите "Батман Завинаги", „Топ Гън" и „Жега"

Добри новини от Шумен - здраве, култура, туризъм

Емилия избухва с два нови дуета

Денят на шегата: Как започва традицията на 1 април?

Как телефоните ни пречат да спим

Нови правила от днес за детските надбавки и социалните помощи влизат в сила

От днес по-скъпи тол такси, от 1 май поскъпват и винетките

"Фоайе на книгата с автограф“ започва във Велико Търново
