Ендодонтия - наука за кореновото лечение Днес, 07 април, 2025

 Ендодонтия - наука за кореновото лечение
Снимка: Радио Веселина

Едно от най-честите усложнения по време на кореново лечение е чупенето на канален инструмент. Това не е причина зъба да бъде изваден. Счупеният канален инструмент е механична пречка за прохождане на каналите до края им, но интструмента може да бъде изваден или заобиколен, след което каналите се обработват и запълват докрай. По темата говори д-р Пламена Мурджева, стоматолог в Дентална клиника Дамянов и  едношампион на България!

В съвременната дентална медицина все повече навлиза лечението на пацинтите под увеличение. То бива видове като увеличителни очила и дентален микроскоп. С помощта на последния можем да виждаме обектите, в частност зъбите, около 30 пъти по-големи от реалния им размер. В Дентална клиника Дамянов всички манипулации се извършват под увеличение с микроскоп, което ни прави изключително прецизни във всеки един етап от работата и ни позволява да виждаме най-малките детайли по зъбите.

    Кофердамът е средство, чрез което съвременната стоматология е немислимо. Чрез него изолираме работното поле и имаме гаранция, че няма да навлиза слюнка, което е изключиелно важно за връзката на материалите към зъбните структури и дългосрочността на възстановяванията, които правим. В ендодонтията изолацията с кофердам ни дава спокойствие, че слюнката няма да навлезе в каналите на зъба, а разтворите, които ние използваме за дезинфекция няма да навлязат в устата на пациента. Кофердамът ни дава и спокойствие, че пациентът няма да погълне ендодонтска пила, изваден инструмент или щифт. След подставянето му пациентът е спокоен, че може да преглъща само своята слюнка, да притваря в удобна за него позиция и да движи езика си свободно под платното. Състои се от няколко части – метална клампа, която се захваща за зъба, гумено платно и рамка, която държи платното.

     Дигиталната стоматология е бъдещето на денталната медицина и тя все повече навлиза в ежедневната практика. С помощта на дигитализацията в стоматологията днешните лечения могат да бъдат прецизно предвидени, с ясни резултати и добре обяснени на пациентите. Най-интересното е, че можем да покажем предвидения и очакван  резултат от лечението, още преди то да е започнало. В ортодонтията пациентите могат да видят как ще бъдат подредени зъбите им след края на лечението и какви резултати да очакват. Освен това пациентите могат да се видят как ще изглеждат с бъдещите си фасети, преди дори зъбите да бъдат изпилени, така те могат да участва в избора на големина, цвят и вид на зъбите. Денталният скенер замества отпечатъците с материал и лъжица, което е много по-приятен вариант за пациентите, тъй като по този начин не се предизвиква рефлексът за гадене.

   Апекслокаторът е устройството, чрез което определяме дължината на кореновите канали по време на ендодонтско лечение. Презицното определяне на дължината на канала е изключително важно за доброто лечение. Преди, за определянето дължината на канала се е разчитало на това, пациентът да усети болка и така стоматолозите са разчитали, че са стигнали до края на канала, което е крайно неточен метод. Сега не е необходимо да се разчита на усещането на пациента, тъй апекслокаторът ни ориентира къде се намираме в пространството във всеки един момент.

        Амалгамените пломби?!? В 21 век не е препоръчително да се използва този тип материал, тъй като освен, че не е естетичен, но и при втвърдяване се разширява, което води до пукнатини на зъбните повърхности. Сваляйки амалгамените пломби, под увеличение с микроскоп виждаме фрактурни линии, някои от които са малки и незначнителни за прогнозата на зъба, но други са по-сериозни и дълбоки и тогава подхода на лечение на зъбите е по-различен.

Д-р Пламена Мурджева е стоматолог и ендодонтист в Дентална клиника Дамянов. Мечтае да стане зъболекарка от малка и след като завършва с отличие ПМ ”Гео Милев” в родния си град - Стара Загора започва да преследва мечтата си. С цената на много безсънни нощи е приета с отличие да учи дентална медицина в Медицински университет - гр. София. Завършва Факултета по Дентална Медицина към Медицински университет - гр. София през 2020 година.

     Посещава множество курсове още по време на следването си. С постъпването си в дентална клиника се потапя в съвременната стоматология и открива не само страхотния екип от професионалисти, но и приятели, на които може да разчита. Пламена има интерес в областта на ендодонтията. Непосредствено след завършването си през 2020 година безапелационно печели конкурс по ендодонтия в категория “прохождащ ендодонтист.”

        Два пъти в година прави безплатни прегледи на деца от софийски училища, а отскоро и в региона.

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация