Нови атракции развиват туризма в Северозападна България 21 април, 2025

Нови атракции развиват туризма в Северозападна България
Снимка: МРРБ

Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната, нови музейни експозиции, въжен парк с над 45 елемента и мултимедийна приказка, показваща тънкостите за изработването на Чипровски килим. 

Това са само част от най-новите туристически атракции в Северозападна България, реализирани с инвестиции по управляваната от МРРБ Програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. 

Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. 

Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум“, разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. 

С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в уникален парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата“.  По него са реализирани и две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.

Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата “Св. Параскева“.  Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски.  В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата „Св. Богородица“ в село Осиковица, както и античната крепост „Боровец“ на връх Голям Боровец. 

Единственият по рода си Музей на сурвакарските маски е изграден по програмата в село Кошарево, община Брезник. „Къщата на маските“ е уникален музей, посветен на древната традиция на кукерския обичай „Сурва“. 

С финансиране по програмата Община Земен създава нови условия за туризъм по проекта „Културен маршрут Земен – Пещера – Орешковац“. По него е реконструирана  пътеката, водеща към Пещерския манастир, създаден през XI век. По проекта са изградени и два туристически информационни центъра. Единият е в село Дивля, в къщата на великия български художник Владимир Димитров - Майстора, който е живял и рисувал там. Другият е в с. Елов дол и запознава традициите на кукерите.

Община Белоградчик реализира проекта „Магура – културен и природен туризъм без граници“. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, пещерата става още по-популярен обект. 

В Община Ботевград е реставрирана Часовникова кула, създаден е музей на открито и информационен център с дигитални киоск и телепрезънс зала. 

Сред атрактивните проекти в Северозапада е и „Приказката на килима: Създаване и първоначално маркетиране на нов трансграничен туристически продукт, свързващ районите на Пирот и Чипровци чрез техните споделени килимарски традиции“, реализиран от Международно висше бизнес училище, Исторически музей – Чипровци и Музей на понишавието в Пирот. 

За още  новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация