Светлата седмица – просветлението след Възкресението 21 април, 2025

Светлата седмица – просветлението след Възкресението
Снимка: unsplash.com

На втория ден след Великден, според православната традиция, започва Светлата седмица – време на духовна радост, в което се възпоменават светите апостоли и Света Богородица.

Седмицата завършва с т.нар. Томина неделя, позната още като втора Пасха. Нарича се „светла“, защото Възкресението на Христос символизира просветление и ново начало за човечеството.

Същевременно, Светлата седмица бележи началото на неделен цикъл, посветен на Христовото Възкресение.

В неделята, следваща Великден, се чете евангелският разказ за явяването на Иисус пред учениците Му и апостол Тома, който не повярвал в Неговото възкръсване, докато не докоснал неговите рани.

Оттам идва и изразът „Тома Неверни“, а денят остава в календара като Томина неделя – символ на вярата след съмнение.

През всеки ден на Светлата седмица се отдава почит на различни светци:

  • Светли понеделник – светите апостоли

  • Светли вторник и сряда – Св. Богородица, св. архидякон Стефан, св. Андрей

  • Светли четвъртъксв. Йоан и Яков

  • Светли петъксв. апостол Петър

  • Светла съботасв. Йоан Кръстител

Сред народните обичаи през тази седмица особено място заема Светлата сряда, наричана и Празна сряда – ден с обреди за дъжд, плодородие и защита от природни бедствия.

В някои райони, по традиция, се боядисват повторно червени яйца, които се раздават за душите на починали близки, за да ги предпазят от превъплъщение.

Възкресение Христово остава най-големият християнски празник, донесъл надежда и спасение на света. Светлата седмица е неговото продължение – време за вяра, обновление и прослава.

Посланието е ясно: страданието не е крайната цел, а вечният живот в Божията благодат. Христос с Възкресението Си дава възможност душите да се върнат в рая, отворен отново за всички, които вярват.

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация