Цветът на косата и дълголетието: Мит или научен факт? Днес, 29 април, 2025

Цветът на косата и дълголетието: Мит или научен факт?
Снимка: unsplash.com

Въпросът дали цветът на косата може да повлияе на продължителността на живота звучи интригуващо и на пръв поглед като мит.

Въпреки това, ново научно изследване, хвърля светлина върху възможни връзки между естествения цвят на косата, генетиката и дълголетието.

Какво са открили учените за цвета на косата и дълголетието?

Изследователи от Медицинското училище в Харвард са провели серия от анализи, обхващащи над 20 000 души. Те са установили, че някои гени, които са отговорни за пигментацията на косата, също така са свързани с определени рискове за здравето.

Например, хората с червена коса е по-вероятно да имат мутации в гена MC1R. Този ген не само определя цвета на косата, но също така влияе върху чувствителността към ултравиолетова светлина и риска от развитие на меланом и други заболявания, които потенциално могат да съкратят живота.

Интересно е, че появата на сива коса сама по себе си не е показател за старост или по-кратка продължителност на живота. Въпреки че хората с тъмна коса може да побелеят по-късно от тези със светла коса, този процес няма пряка връзка с дълголетието.

Блондинките и дълголетието – има ли връзка?

Някои по-ранни проучвания, включително доклад от Института по стареене на Университета на Минесота, са предполагали, че хората с руса коса могат да имат по-ниски нива на възпаление в напреднала възраст. Въпреки това, учените подчертават, че самият цвят на косата не е решаващ фактор, а по-скоро генетичният контекст, в който се проявява.

Цветът на косата като маркер, а не причина

Ключовото заключение на изследването е, че самият цвят на косата не влияе пряко на продължителността на живота. Той по-скоро служи като маркер, който може да сигнализира за наличието на определени генетични характеристики.

Например, преждевременното побеляване (преди 30-годишна възраст) може да бъде свързано с дефицит на микроелементи или проблеми с щитовидната жлеза, което вече може косвено да засегне здравето.

Някои проучвания, проведени в САЩ и Европа, първоначално са установили, че тъмнокосите жени може да имат малко по-висока средна продължителност на живота от светлокосите. Въпреки това, след като са взети предвид други важни фактори като диета, социален статус и нива на стрес, тази връзка с цвета на косата е изчезнала.

Примерът с Япония, където 90% от населението е с тъмна коса и средната продължителност на живота е една от най-високите в света, също показва, че не цветът на косата е определящ, а начинът на живот, здравословните навици, генетиката и достъпът до качествена медицина.

Какво всъщност влияе на дълголетието?

Въпреки че цветът на косата е свързан с определени гени, продължителността на живота се определя от множество други генетични и поведенчески фактори. Генетиците съветват да не се правят заключения за дълголетието въз основа само на цвета на косата, а да се фокусираме върху основните фактори за дълъг и здравословен живот: редовна физическа активност, балансирано и правилно хранене, достатъчен и качествен сън и ефективно управление на нивата на стрес.

За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
 

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация