
Епископската базилика в Пловдив вече приема посетители 19 април, 2021

От днес Епископската базилика на Филипопол в Пловдив ще бъде отворена за посещение за всички.
Вчера реставрираната най-голяма раннохристиянска църква в България беше открита тържествено. 18 април е и денят, в който ЮНЕСКО отбелязва Международния ден за опазване паметниците на културата и забележителните места.
Възхитителните мозайки и богата археология бяха реставрирани и експонирани благодарение на публично-частното партньорство между Община Пловдив, Фондация „Америка за България“ и Министерство на културата.
В музейния комплекс са създадени и атрактивни зони, учебен детски кът, работилница за реставраторите и изложбено пространство.
Базиликата е с внушителни размери – обща дължина 90 м и ширина 36 м, което я прави най-голямата подобна сграда от IV-VI век у нас. Открита е по време на спасителни археологически разкопки през 80-те години на XX век, когато се строи подлезът на централната поща в Пловдив. Следва период на начално проучване и замразяване на обекта, до пълното му разкриване през 2017 г.
Година по-късно Епископската базилика на Филипопол е включена в индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Хороскоп Виж всички
Новини

„Нашето последно“ няма да е последен проект за Джия и VessoU

Променливо време през уикенда и новата седмица

Мустафа Чаушев с безплатен концерт в Шумен заедно с дъщеря си Ажда

„28 години по-късно“: Зомби апокалипсисът се завръща с още по-смразяващ ужас

Засилено полицейско присъствие по празниците: жандармерия и скрити патрули ще следят за реда

Галин представи поредната песен от предстоящия си албум

Василена Стоянова няма търпение да представи новите си фолклорни проекти

2025 червени яйца ще боядисат в Бачковския манастир на Велики четвъртък

Рени и Яни Янков с премиера на дуетната си песен до броени дни

Седмица на Земята в Стара Загора започва с мащабни събития

Засилен полицейски контрол по пътищата: Екипи на изходите от градовете и ключови кръстовища
