Лазаровден е - празник на пролетта, плодородието и младостта 27 април, 2024
Лазаровден, познат още като Лазарица, е български народен празник, който се празнува в съботата преди Великден. Той е посветен на пролетта, плодородието и младостта.
Традиции:
- Лазарките: На този ден групи от млади момичета, облечени в пъстри носии, обикалят къщите и пеят песни за благоденствие и плодородие. Те са облечени в бели рокли, украсени с цветя и зелени клонки. В ръцете си носят кошници с яйца, сирене и други дарове, които раздават на стопаните на къщите.
- Кумичене: На Лазаровден е обичайно да се кумистват момичета. Две момичета се хващат за пръсти и си казват "Аз те кумицам, ти мене кумица". След това си разменят дарове, обикновено яйца или мартеници.
- Хамкане: На някои места е обичайно на Лазаровден да се хвърлят люлки, на които се люлеят момичетата.
- Трапеза: На трапезата на Лазаровден се сервират яйца, баници, зелени салати, сирене и други постни ястия.
Лазаровден е важен празник в българския фолклорен календар. Той е символ на пролетта, плодородието и младостта. Празникът е свързан и с култа към плодородието и с надеждата за добра реколта.
Лазаровден все още се празнува в България, но традициите постепенно се видоизменят. Младите хора все по-рядко се обличат в носии и пеят лазарски песни. Въпреки това, празникът остава важен ден за много българи, които го прекарват със семейството и приятелите си.
Интересни факти:
- Лазаровден е един от най-старите български празници. Той се празнува още от предихристиянска епоха.
- В някои части на България Лазаровден се празнува два дни - в съботата преди Великден и в понеделника след него.
- На Лазаровден е обичайно да се боядисват яйца в червено, което е символ на кръвта на Христос.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!