Нови изследвания свързват социалната изолация с чести кошмари 07 август, 2024
Самотата, често подценявана като проблем, може да има сериозни последици за психичното и физическото здраве.
Ново проучване, публикувано в Journal of Psychology, установи връзка между социалната изолация и повишена честота и интензивност на кошмарите.
Американски учени са открили, че самотата е свързана със значително влошаване на качеството на съня, като кошмарите са един от най-честите симптоми. Според изследването, проведено сред 1600 души на възраст между 18 и 81 години, самотните индивиди са с 29% по-голям риск от сърдечни заболявания, 32% по-голям риск от инсулт, 50% по-голям риск от развитие на деменция в напреднала възраст и над 60% по-голяма вероятност за преждевременна смърт в сравнение с хората с активен социален живот.
Какво свързва самотата с кошмарите?
Изследователите посочват, че стресът, тревожността и повишената бдителност, които често съпътстват самотата, могат да доведат до по-чести и интензивни кошмари. Тези резултати потвърждават идеята, че чувството за принадлежност е от изключително значение за нашето благополучие.
Колин Хес от Държавния университет в Орегон подчертава, че макар връзката между самотата и кошмарите да е корелативна, а не непременно причинно-следствена, резултатите сочат към необходимостта от по-голямо внимание към социалната изолация като сериозен проблем за общественото здраве.
Кори Флойд от университета в Аризона добавя, че откритията предлагат и еволюционно обяснение за кошмарите, свързани със самотата. Хората са еволюирали да изпитват стрес и да бъдат особено бдителни, когато са сами, като това може да се прояви и чрез кошмари.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!