На 13-ти октомври отбелязваме Световния ден на зрението 13 октомври, 2024

На 13-ти октомври отбелязваме Световния ден на зрението
Снимка: unsplash.com

Заболяванията на окото винаги са вълнували хората по съвсем разбираеми причини. 80% от информацията за заобикалящия ни свят получаваме чрез зрението, и неговото опазване е основна задача не само на офталмолозите, но и на цялото общество.

Много са заболяванията, които могат да причинят необратимо увреждане на зрението.

На първо място в световен мащаб това е глаукомата, като България не прави изключение. Макар че се смята, че глаукомата засяга основно хора над 60 години, има много изключения от това правило.

През последните десетилетия възможностите за ранна диагностика и успешно консервативно лечение се развиват с бързи темпове.

Въпреки това, всеки ден в медицинската практика се срещат хора, които са загубили зрението си поради глаукома.

Според американските здравни служби, усложненията в очите, свързани с диабета, са най-честата причина за слепота сред трудоспособното население на възраст между 20 и 70 години. Диабетната ретинопатия и свързаните с нея кръвоизливи и отлепвания на ретината, както и вторичната глаукома, водят до необратима загуба на зрението. Профилактиката на тези усложнения изисква добра колаборация между различните звена на здравната система и значителен финансов ресурс.

Макулната дегенерация, свързана с възрастта, е друг сериозен проблем за съвременната офталмология. Това заболяване засяга централното зрение и с времето води до зрителна инвалидизация и силно влошаване на качеството на живот.

В наши дни, този проблем става все по-актуален поради застаряването на населението. До скоро не съществуваше лечение за макулната дегенерация, но днес някои от формите ѝ могат успешно да бъдат лекувани с медикаменти, които се инжектират в стъкловидното тяло, забавяйки или спирайки развитието на заболяването.

Катарактата също е причина за временно нарушение на зрението, но развитието на съвременната офталмохирургия предоставя изключителни възможности за бърза зрителна рехабилитация. В България ежегодно се извършват около 25 000 операции за катаракта на световно ниво, включително и корекции на рефракционни аномалии с вътреочни лещи.

Детската офталмология се фокусира върху ранната диагностика и корекция на рефракционни аномалии, лечението на амблиопията, профилактиката на ретинопатията на недоносените и лечението на вродени аномалии. Проучване сред деца, настанени в социални домове в София, показа значително по-висока честота на очни заболявания в сравнение с общата популация.

Съвременната офталмология продължава да се развива и предлага все по-ефективни решения за борба със зрителните заболявания.

За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
 

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация